Obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami związane z przetwarzania danych Klienta na podstawie ustawy AML
Art. 2 ust. 1 pkt. 18 – katalog instytucji obowiązanych
Instytucjami obowiązanymi są […] pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
Oznacza to, iż pośrednik w obrocie nieruchomościami został włączony do systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania terroryzmu, ma zatem określone obowiązki wynikające z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Art. 2 ust. 2 – definicje pojęć
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
beneficjencie rzeczywistym – rozumie się przez to osobę fizyczną lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub osobę fizyczną lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna
kliencie - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której instytucja obowiązana świadczy usługi lub dla której wykonuje czynności wchodzące w zakres prowadzonej przez nią działalności zawodowej, w tym z którą instytucja obowiązana nawiązuje stosunki gospodarcze, lub na zlecenie której przeprowadza transakcję okazjonalną
transakcji – rozumie się przez to czynność prawną lub faktyczną, na podstawie której dokonuje się przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych, lub czynność prawną lub faktyczną dokonywaną w celu przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych;
transakcji okazjonalnej - rozumie się przez to transakcję, która nie jest przeprowadzana w ramach stosunków gospodarczych
Art. 33 ust. 1 – obowiązek instytucji do zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego
Instytucje obowiązane stosują wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego
Oznacza to, iż pośrednik w obrocie nieruchomościami ma OBOWIĄZEK stosować wskazane w ustawie AML środki bezpieczeństwa finansowego.
Art. 34 – katalog środków bezpieczeństwa finansowego
-
Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:
-
identyfikację klienta oraz weryfikację jego tożsamości;
-
identyfikację beneficjenta rzeczywistego oraz podejmowanie uzasadnionych czynności w celu: a) weryfikacji jego tożsamości,
-
b) ustalenia struktury własności i kontroli - w przypadku klienta będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;
-
Instytucje obowiązane, […] identyfikują osobę upoważnioną do działania w imieniu klienta oraz weryfikują jej tożsamość i umocowanie do działania w imieniu klienta.
Oznacza to, że pośrednik ma nie tylko prawo, ale ustawowy OBOWIĄZEK weryfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości, od którego nie może się uchylić.
4. Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie.
Art. 36 - identyfikacja klienta, beneficjenta
1. Identyfikacja klienta polega na ustaleniu w przypadku:
-
osoby fizycznej:
-
imienia i nazwiska,
-
obywatelstwa,
-
numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub daty urodzenia - w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL, oraz państwa urodzenia,
-
serii i numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby,
-
adresu zamieszkania - w przypadku posiadania tej informacji przez instytucję obowiązaną,
-
nazwy (firmy), numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej - w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą;
-
-
osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej:
a) nazwy (firmy),
-
-
formy organizacyjnej,
-
adresu siedziby lub adresu prowadzenia działalności,
-
NIP, a w przypadku braku takiego numeru - państwa rejestracji, rejestru handlowego oraz numeru i daty rejestracji,
-
danych identyfikacyjnych, o których mowa w pkt 1 lit. a i c, osoby reprezentującej tę osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
-
Art. 37 – weryfikacja tożsamości
Weryfikacja tożsamości klienta, osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz beneficjenta rzeczywistego polega na potwierdzeniu ustalonych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej, dokumentu zawierającego aktualne dane z wyciągu z właściwego rejestru lub innych dokumentów, danych lub informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła.
Art. 39 ust. 1 - zastosowanie środków przed nawiązaniem stosunków gospodarczych
Weryfikacja tożsamości klienta i beneficjenta rzeczywistego następuje przed nawiązaniem stosunków gospodarczych lub przeprowadzeniem transakcji okazjonalnej.
Art. 41 ust. 1 – postępowanie na wypadek braku możliwości zastosowania środków bezpieczeństwa
W przypadku gdy instytucja obowiązana nie może zastosować jednego ze środków bezpieczeństwa finansowego, […]:
-
nie nawiązuje stosunków gospodarczych;
-
nie przeprowadza transakcji okazjonalnej;
-
nie przeprowadza transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego;
4) rozwiązuje stosunki gospodarcze.
W przypadku, gdy Klient odmówi podania danych wskazanych w art. 36 lub odmówi okazania dokumentu tożsamości, Pośrednik ma OBOWIĄZEK odmówić zawarcia umowy.
Podstawą przetwarzania powyższych danych na gruncie RODO jest art. 6 ust. 1 lit c) – przetwarzanie danych jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.
Pośrednik, by wypełnić obowiązki z ustawy AML musi pobrać od Klienta szereg danych.
Co to oznacza w praktyce?
Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723, ) wymaga od Przedsiębiorcy Kołodziejczyk Nieruchomości każdorazowego dokumentowania czynności związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do identyfikacji potencjalnego klienta na podstawie ważnego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość .
Każda aktywność klienta związana z podpisaniem dokumentów w obecności Pośrednika- Kołodziejczyk Nieruchomości lub agenta wykonującego czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami na jego rzecz musi być poprzedzona weryfikacją tożsamości (potwierdzenie prezentacji nieruchomości lub umowa pośrednictwa).
O konieczności przeprowadzenia procedur związanych z realizacją ustawy AML każdy potencjalny klient Kołodziejczyk Nieruchomości jest informowany przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Odmowa umożliwienia Pośrednikowi- Kołodziejczyk Nieruchomości lub agentowi wykonującemu czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami na jego rzecz jest równoznaczna z brakiem możliwości prezentacji nieruchomości lub podpisania umowy pośrednictwa.
Identyfikacja klienta lub potencjalnego klienta obejmuje w przypadku osób fizycznych i ich przedstawicieli - ustalenie i zapisanie:
imienia, nazwiska, obywatelstwa oraz adresu klienta, rodzaju oraz numeru dokumentu tożsamości,
numeru PESEL lub daty urodzenia w wypadku braku numeru PESEL;
w przypadku cudzoziemca - numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość (paszportu lub np. karty pobytu).
W przypadku kiedy zajdą uzasadnione wątpliwości co do prawdziwości dokumentu potwierdzającego tożsamość Klienta lub zawartych w dokumencie danych Pośrednik lub Agent działający na jego rzecz ma prawo odmówić wykonania usługi pośrednictwa lub żądać innego dokumentu potwierdzającego tożsamość .
Pośrednik lub agent firmy Kołodziejczyk Nieruchomości zobowiązany jest ustawowo do ustalenia czy potencjalny klient jest osobą zajmującą eksponowane stanowiska polityczne i w związku z tym odbiera pisemne oświadczenie o zajmowaniu eksponowanego stanowiska politycznego.
W sytuacji gdy potencjalny klient jest osobą prawną Pośrednik lub agent odbiera oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym.
Agent biura Kołodziejczyk Nieruchomości zobowiązany jest do przekazywania bezpośrednio Pośrednikowi (Anicie Kołodziejczyk) informacji o zachowaniach klienta i proponowanych rozwiązaniach finansowych sprzedaży, kupna lub najmu i wynajmu, które zgodnie z wewnętrzną procedurą biura Kołodziejczyk Nieruchomości, a w odniesieniu do Ustawy AML uznać należy za podejrzane.
Zgodnie z wewnętrzną procedurą biura Kołodziejczyk Nieruchomości każdy agent zobowiązany jest odmówić przeprowadzenia transakcji okazjonalnej nawet jeśli proponowana transakcja okazjonalna opiewałaby na kwotę niższą niż równowartość 15000 euro jaka wskazana jest w Ustawie.
Firma Kołodziejczyk Nieruchomości oferuje wykonanie usługi pośrednictwa wyłącznie na podstawie zawartej uprzednio umowy pośrednictwa i wszystkie podjęte przez Kołodziejczyk Nieruchomości działania związane są ze stosunkami gospodarczymi określonymi w umowie pośrednictwa zawartej z klientem.
Naruszenia w przestrzeganiu zapisów Ustawy AML skutkują natychmiastowym zerwaniem współpracy z Agentem i nie wykluczają dalszych działań ze strony Pośrednika-Przedsiębiorcy jeśli w wyniku zaniedbań jakich dopuści się Agent dojdzie do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej lub finansowej Pośrednika (przez organ kontrolny- GIIF ).
Nadzór nad przestrzeganiem procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu w biurze Kołodziejczyk Nieruchomości pełni Anita Kołodziejczyk, która przeszła wymagane szkolenie w zakresie procedur AML.